Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kaliszu

Get Adobe Flash player

Promocja Zdrowia

Bezpłatne badania mammograficzne w Kaliszu

 Zrób mammografię na Dzień Kobiet! 

Panie, które w 2017 kończą 50 lat właśnie w tym roku wchodzą do Programu, który umożliwia badania bezpłatne i bez skierowania.

 Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi)
w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

 Pamiętajmy, że tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy 

w naszym organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety zadowalający wynik poprzedniego badania nie zawsze gwarantuje, że obecnie naszemu zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo - nowotwór piersi. Czasami Kobiety rezygnują z kolejnych badań, ułatwiając tym samym rozwój choroby. Rak nie boli,
 w początkowym stadium nie wpływa źle na nasze samopoczucie, przez co często zostaje zdiagnozowany zbyt późno.

 Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.

 Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie dla pań w wieku 

50 - 69 lat odbędą się w Kaliszu - 22 marca przy Hali Kalisz Arena,
ul. Hanki Sawickiej.

Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

 Na badania prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

 A.S.


Szkolenie Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – kontra tytoń

20 lutego 2017r. na terenie Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Kaliszu pracownicy Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kaliszu przeprowadzili szkolenie „Młodzieżowych Liderów Zdrowia - kontra tytoń" dla 26 uczniów szkoły.

Podczas części teoretycznej młodzież uzyskała wiedzę na temat szkodliwości dymu tytoniowego oraz e – papierosów, chorób związanych z paleniem tytoniu, faz uzależnienia od nikotyny, a także skutków biernego palenia.
Następnie uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, które pomogły im uszeregować zdobytą wiedzę. Dodatkową atrakcją szkolenia był film edukacyjny oraz konkurs wiedzy. Dla zwycięzcy konkursu pracownicy Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia przekazali nagrodę ufundowaną przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Kaliszu.

Na koniec uczestnicy szkolenia otrzymali dyplomy i pakiety materiałów informacyjno – edukacyjnych, które będą im pomocne podczas edukacji rówieśniczej.


Konkurs pod hasłem „Palić, nie palić – oto jest pytanie?”

rebus o tematyce antytytoniowej

Konkurs „Palić, nie palić – oto jest pytanie?” organizowany jest od 2000 roku jako element edukacji zdrowotnej prowadzonej wśród uczniów szkół podstawowych. Adresowany jest do uczniów V klas szkół podstawowych województwa wielkopolskiego. Konkurs realizowany jest we współpracy z Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Wielkopolskim Centrum Onkologii. Celem konkursu jest: - poszerzenie wiedzy uczniów na temat negatywnych skutków palenia tytoniu, - promowanie niepalenia, - kształtowanie postaw asertywnych wobec osób palących papierosy. Zadanie konkursowe każdego roku jest inne. Tegoroczne zadanie polegać będzie na wykonaniu rebusu wg załączonego regulaminu. Zadanie realizowane jest w ramach Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce na lata 2014-2018. Zgodnie z regulaminem jedną, najlepszą pracę - wytypowaną przez Szkolną Komisję Konkursową należy przesłać na etap powiatowy do dnia 31 marca 2017 r. na adres: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kaliszu, Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia, ul. Kościuszki 6, 62-800 Kalisz. Nazwiska laureatów etapu powiatowego konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej PSSE: www.psse-kalisz.pl w zakładce profilaktyka i promocja zdrowia, konkursy. Impreza finałowa planowana jest w dniu 31 maja 2017r. w Multikinie w Poznaniu. W załączeniu do pobrania:

<regulamin konkursu wraz ze zgodą przedstawiciela ustawowego dziecka>

Bezpieczne Walentynki 2017


Walentynki (ang. Valentine's Day) – coroczne święto zakochanych, które dotarło do Polski stosunkowo niedawno – powoli wpisuje się w naszą tradycję i jak można zauważyć, zyskuje coraz większą popularność.

Na co dzień troszczymy się o zdrowie – zarówno swoje własne, jak
 i naszego Walentego lub naszej Walentynki. Dlaczego więc nie wykonać testu
w kierunku HIV?  

Nie powinien być to test wierności partnera czy partnerki, ale standardowy element budowania poczucia bezpieczeństwa w związku.

Dlatego też, Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kaliszu przekazuje aktualne dane epidemiologiczne dotyczące HIV/AIDS oraz wykaz punktów konsultacyjno – diagnostycznych w Polsce wykonujących bezpłatne i anonimowe badania na obecność HIV.

Wierzymy, że wspólnie uda nam się skutecznie zachęcić do testowania
 i tym samym promowania prozdrowotnych zachowań.

W załączeniu do pobrania: wykaz PKD dane epidemiologiczne

Aktualizacja 13.2.2017

Melanż. Oczekiwania vs. Rzeczywistość

https://www.youtube.com/channel/UCknqC0Z0HnNVg2JZ1q8tbug

Aktualizacja 2.2.2017

Anonimowe i bezpłatne badania HIV w Kaliszu.

Badania w kierunku zakażenia wirusem HIV prowadzone będą w Centrum Medycznym KONSYLIUM, gabinet nr 3, przy ul. Podkowińskiego 2 w Kaliszu, wg harmonogramu:
10.XI.2016 r. (czwartek) - pobranie krwi
18.XI.2016 r. (piątek) - odbiór wyników
24.XI.2016 r. (czwartek) - pobranie krwi
2.XII.2016 r. (piątek) - odbiór wyników
8.XII.2016 r. (czwartek) - pobranie krwi
16.XII.2016 r. (piątek) - odbiór wyników
Badania przeprowadzane są w sposób dyskretny i nie wymagają podawania żadnych danych personalnych.
Wszyscy pracownicy Punktu Konsultacyjno – Diagnostycznego (PKD) mają obowiązek zachowania w tajemnicy wszelkich wiadomości o pacjencie, zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza, ustawą o zawodzie pielęgniarki, zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej
i ustawą o ochronie danych osobowych.
Badanie polega na pobraniu krwi od pacjenta i skierowaniu jej do współpracującego z PKD laboratorium, w którym wykonywane są testy przesiewowe. Wyniki badań przekazywane są do doradcy – lekarza, który kontaktuje się z pacjentem i niezależnie od wyniku, zapewnia mu pełne poradnictwo okołotestowe.
Wczesne wykrycie wirusa HIV pozwala na objecie kompleksową opieką medyczną
i przerwanie dalszej transmisji zakażenia, a tym samym na zachowanie dobrego stanu zdrowia.

Nie żyj w niepewności. Idź się zbadać.

Akcję organizuje Fundacja Simontonowski Instytut Zdrowia, a jest ona finansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu "Wzmocnienie działalności Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Wielkopolsce". 



Konferencja pt. „Dopalacze – dlaczego są tak niebezpieczne.”

4 listopada w Sali Sesyjnej kaliskiego ratusza odbyła się konferencja pt. „Dopalacze – dlaczego są tak niebezpieczne.” , której organizatorami byli: Główny Inspektorat Sanitarny, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kaliszu. Celem konferencji było przedstawienie zagrożeń dla zdrowia publicznego stwarzanych przez nowe narkotyki, mając na uwadze, że zwalczanie tzw. ,,dopalaczy” jest skuteczne, jeżeli profesjonalny system nadzoru jest powiązany
z działaniami edukacyjnymi. Konferencja była skierowana do studentów kaliskich uczelni : Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
w Poznaniu. W spotkaniu oprócz licznej grupy - 134 studentów wzięli również udział zaproszeni członkowie zespołu ds. dopalaczy – 24 osoby, który jest powołany przez Preydenta Miasta Kalisza. W konferencji uczestniczyła m.in. Karolina Pawliczak, wiceprezydent Miasta Kalisza, która otworzyła konferencję i powiedziała kilka słów na temat jak ważne są działania wszystkich służb w tej dziedzinie.


Aktualizacja 15.11.2016

ZRÓB TEST NA HIV (bezpłatnie) zobacz

Aktualizacja 03.11.2016

Kwestionariusz ankiety dla szkolnego koordynatora IV edycja. pobierz

Aktualizacja 20.10.2016

Konferencja pt. "Dopalacze - dlaczego są tak niebezpieczne?"

Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny serdecznie zaprasza pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania do udziału w Konferencji pt. "Dopalacze - dlaczego są tak niebezpieczne?", która odbędzie się w dniu 20 października 2016 roku w godz. 10.30 - 15.30 w sali konferencyjnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Poznaniu, os. Przyjaźni 118, pok. 101.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, uprzejmie proszę o zgłaszanie udziału
w konferencji na adres e-mail: oswiata.zdrowotna@wssepoznan.pl do dnia
19.10.2016r.

W załączeniu program. zobacz  (pdf)

Aktualizacja 17.10.2016

Konkurs plastyczny dla gimnazjalistów pod hasłem „Bądźmy zdrowi”

Czytaj...(pdf), Regulamin ... (pdf)... Zgoda...(pdf)

Aktualizacja 11.10.2016

Konkurs „Nie daj szansy AIDS” dla gimnazjalistów na film pod tytułem „Krótki film o HIV”

Czytaj..(pdf), Regulamin..(pdf), Zgoda..(pdf)

Aktualizacja 11.10.2016